Ledová krev - Elly Blake | recenze

22:10 Ivcca 6 Comments


Ruby se narodila do světa, kde mezi sebou bojuje oheň a led. Jsou totiž lidé, kteří tyto nebezpečné živly dokáží ovládat a Ruby je jednou z nich. Jejím darem je ovládat oheň. Ať již jde o zapálení malého ohýnku nebo salvy smrtícího ohně, avšak kvůli nedostatku tréninku si s ním většinou spíše neví rady. Je totiž nucena svůj dar skrývat, protože žije v království, kde pevnou rukou vládne ledový lid, v čele s králem, o kterém se povídá, že ho jeho moc dohnala k šílenství. A mít v sobě dar ohně je smrtelným nebezpečím.

S Elly Blake se čeští čtenáři setkávají na pultech knihkupectví poprvé. Vystudovala anglickou literaturu a žije v Kanadě. Není proto divu, že i její kniha je pokryta ledem a sněhem, tedy alespoň zvenku. A co může čtenář od prvního dílu této nové ságy očekávat?

Příběh vás přenese do blíže nespecifikovaného fantasy světa, ve kterém, jak se brzy dozvídáme, vládnou „ledoví“. Tedy lidé, kteří dokáží ovládat led a mráz. Prosté rozdělení na ohnivé a ledové působí možná jednoduše, nicméně ve výsledku je velmi efektivní. Až jsem byla překvapená, jak je možné, že s tím už dávno někdo nepřišel. Svět je zajímavě vymyšlený, líbila se mi mrazivá atmosféra i starobylé kláštery plné mnichů, do kterých byl děj zasazen. Celé to působí hezky pohádkově, ale autorka se nebála ani poněkud drsnějších scén, takže je to spíše taková pohádka pro dospělé.

Nicméně samotný děj skýtá hned několik nedostatků. Autorka se nevěnuje dostatečně popisům, proto máte o celém prostředí příběhu jen mlhavou představu, přitom v sobě skrýval tolik krásného potenciálu. Také postavy jsou popsány spíš povrchně, čtenář si není jistý, jak vlastně vypadají. Hlavní hrdinka Ruby je tuctovým děvčetem, které potkáte v každé druhé YA knize. Bohužel jako bonus se občas chová jako rozmazlené dítě, je výbušná a obecně dost nesnesitelná. Její chování je navíc často unáhlené a nelogické. Další postavy děj spíš jen doplňují a čtenář si k nim nestihne vytvořit žádnou silnější vazbu.

Samotný vývoj děje je bohužel poměrně snadno předvídatelný. Nedočkáte se žádných velkých zvratů nebo odhalení, vše je hezky nalinkováno a směřuje k předem zcela jasnému konci. Do ověřeného koktejlu autorka nezapomněla přidat trochu lásky a tuctové dílo je na světě. Nechci říct, že kniha není dobrá, ale v dnešní době obrovské konkurence bohužel nenabízí nic nového a převratného. Je to zkrátka osvědčená směsice všeho, co již znáte z jiných YA knih, ale to neznamená, že to ve výsledku nefunguje. Pokud tedy hledáte spíše oddychovou jednohubku a nepotrpíte si na žádné náročné spletité příběhy, bude pro vás Ledová krev příjemným zabavením.

Závěrem ještě malá výtka pro překladatele. Doslovně překládat jména všech postav je dle mého barbarství. Ostatně, jak se může člověk nesmát překladům jmen jako je Máslenka, bratr Mléč nebo bratr Slupka?

50%
Za poskytnutí recenzní e-knihy děkuji Zeedee.com

6 komentářů:

 1. Úplne s tebou súhlasím. Knižku som dočítala pred pár dňami a akosi ma veľmi neuchvátila. Už teraz si nepamätám z príbehu všetko. Bolo to asi príliš jednoduché a idealistické :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, bohužel zklamání. A taky jsem skoro ihned zapomněla, o čem kniha byla :D Naštěstí jsem se do recenze pustila hned, nevím, jak by mi její psaní šlo třeba týden po dočtení.

   Vymazat
 2. Já úplně zapomněla, že to byla Ledová krev s těma jménama :D :D
  Jo, po tvé recenzi jsem jenom ráda, že se této knížce vyhnu, tohle by asi nebylo nic pro mě. Nesnáším tenhle typ hrdinek.
  Super recenze, díky že si mi moje rozhodnutí takhle hezky potvrdila :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky bych to raději vytěsnila z paměti :D :D A buď ráda, že sis ji neobjednala, při jejím čtení jsem se fakt šíleně nudila a úplně od začátku bylo jasné kdo je kdo a žádná velká odhalení se nekonala :D Děkuji za komentář <3

   Vymazat
 3. Mě se kniha poměrně líbila... Jak čtu tvou recenzi, tak jsem ráda, že českého vydání jsem se ani nedotkla a četla to v originále, protože by mě z toho překladu asi bolely uši... Jména a názvy by se v knihách vůbec překládat neměly

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná na tom nese vinu právě ten překlad no.. :-/ Asi bych také měla začít číst víc v originále :D

   Vymazat

Děkuji za každý komentář!