Vůbec nic - Hanif Kureishi | recenze

17:45 Ivcca 5 Comments


Waldo je úspěšným režisérem, který má za sebou desítky významných filmů, má známosti v kruzích těch nejslavnějších celebrit a k tomu o mnoho let mladší půvabnou indickou ženu. Nemoc a stáří ho však upoutaly na invalidní vozík a on potřebuje neustálou asistenci. Tu ochotně zastává právě jeho žena Zee s pomocí Eddieho, který je, jak Waldo říká, jeho "víc než známý a méně než přítel už přes třicet let." Po nějaké době Waldo pojme podezření, že ho jeho žena s Eddiem podvádí a to přímo v jejich bytě, jen o pokoj vedle.

Vůbec nic jsem měla přečtené za jedno odpoledne. Kniha má pouhých sto dvacet stran a já osobně ji vnímám spíš jako novelu než plnohodnotnou knihu. Děj sestává z mnoha krátkých kapitol, což čtivost ještě umocňuje. V knize se setkáváte se třemi hlavními postavami. Trochu protivný a zapšklý Waldo, který se nedokáže smířit s představou, že by mu jeho žena byla nevěrná. Temperamentní a horkokrevná Zee s indickými kořeny, která se do Londýna přestěhovala právě díky lásce k Waldovi. A pak Eddie, rodinný přítel, který je však čtenáři spíše záhadou a tak nejspíš nebudete vědět, co si o něm vlastně myslet.

Děj je vyprávěn Waldou, který se rozhodne pustit do zvláštního vyšetřování a následné pomsty, pokud se Eddieho přečin potvrdí. Čtenář brzy zjišťuje, že všechny postavy mají určité charakterové zvláštnosti, díky kterým by si k nim i na mnohonásobně větším prostoru hledal cestu jen obtížně.

V podstatě skoro celý děj se odehrává ve Waldově londýnském apartmánu, což spolu s jeho myšlenkami místy působí až klaustrofobně. Navzdory délce se autorovi podařilo vytvořit obstojnou zápletku a zajímavé rozuzlení. Je to spíše odpočinkové dílo, se kterým strávíte jedno zvláštní odpoledne a pak na něj nejspíš stejně rychle zapomenete. I tak vám však jeho přečtení mohu doporučit, ponurá atmosféra a Waldova komplikovaná osobnost z příběhu činí zvláštní výjev, jehož přečtením si ozvláštníte den.

65%
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Slovart!

5 komentářů:

 1. Po popisu obsahu mě zajímá i styl, jakým autor píše, jaký využívá jazyk... Protože někdy mě víc učaruje to, než samotná zápletka. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je hodně netradiční kniha ve všech směrech :D Je pravda, že tady jde spíš o to psaní než samotnou zápletku. Ono na sto stranách toho moc vymyslíš :)

   Vymazat
 2. Slovart mě většinou svými knížkami nezklame a ani tahle nezní špatně. A propo, ty maliny nebo jahody nebo co to je, vypadají skvěle! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A byly skvělé! :D Lesní jahůdky a maliny ze zahrady na chatě. Škoda, že na ně teď musím zase rok čekat.

   Vymazat
 3. O knížce jsem ještě neslyšela a teda přiznám se, že asi nebude úplně tím, po čem v nejbližší době sáhnu...:-/ Úplně mi nepřijde jako "můj šálek čaje"...:-)

  Hlava v knihách

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář!