První konec - Lauren James | recenze

13:03 Ivcca 12 Comments


Kolikrát můžete ztratit člověka, kterého milujete?
Osudem Katherine a Matthewa je rodit se stále znovu a znovu, století za stoletím. Jejich přítomnost pokaždé změní historii o fous k lepšímu a pokaždé se do sebe beznadějně zamilují, ale osud je vždy tragicky rozdělí. Od dob krymské války, obléhání Carlisle až po brzkou budoucnost v letech 2019 a 2039 obětují své životy, aby zachránili svět. Ale proč se pořád vrací zpátky? Čeho musí dosáhnout, než jim bude umožněno žít v lásce a míru? Možná ten další konec bude jiný.

Prvotina britské autorky Lauren James zaujme čtenáře na první pohled svou překrásně graficky zpracovanou obálkou, která zajímavě vystihuje samotný obsah této knihy. Ten je složen z několika dějových linií odehrávajících se pokaždé v jiném století. Jednou je to 18. století, podruhé 19. a nakonec 21. století. Zažíváme dobývání města Carlisle, teror krymské války a pak budoucnost v anglické Nottinghamské univerzitě.

Nutno uznat, že autorčin nápad spojit takto několik různých historických období do jednoho příběhu, je hoden obdivu nejen pro netradičnost a originalitu, ale také pro náročnost z hlediska zpracování a znalosti jednotlivých historických dob. Což je zároveň tak trochu kamenem úrazu, jelikož každá dějová linka je poměrně povrchní. Do žádné doby jsem se nemohla patřičně vžít ani začíst a neustále jsem se cítila být pouze v pozici diváka, jehož se samotný příběh příliš nedotýká. Moc tomu nepomohl ani způsob, jakým je příběh napsán a který dával příběhu nádech nedospělosti a neučesanosti. Těžko říct, jak velký vliv na tuto skutečnost má překlad. Jednoduše mi přišlo, jak kdybych četla literaturu pro děti a nešlo mi to vůbec dohromady se samotným dějem, který se pohyboval od sci-fi až k romantice.

Jistá žánrová nevyrovnanost je dalším zvláštním úkazem této knihy. Cestování časem, biologické zbraně a reinkarnace hlavních hrdinů se staví do kontrastu s místy lehce infantilními dialogy hlavních hrdinů. Co na příběhu jednoznačně zaujme, je grafické zpracování, které sází na propojení textu s velkým množstvím novinových útržků, mailů nebo třeba vzkazů. Pomocí nich se čtenář dozvídá o různých událostech nebo může nahlédnout do korespondence hlavních hrdinů, což bylo opravdu zajímavé a já mám přesně tento typ knih ráda.

Cítila jsem originalitu a potenciál myšlenky příběhu, ale autorce se ho dle mého nepodařilo příliš dobře přenést na papír. Pokud mám tedy shrnout své dojmy z Prvního konce, je to v prvé řadě nadšení a fascinace zajímavou myšlenkou této knihy, které se však dostalo spíše průměrného zpracování. Chybělo mi objasnění spousty věcí, konec byl naprosto neuzavřený a spíš z kategorie "domysli si sám, drahý čtenáři". V podstatě se nedozvídáme vůbec nic, kromě toho, jak příběh Katherine a Matthewa dopadne. Což mi přijde nedostačující a cítím se trochu ochuzena, jelikož spousta mých otázek nebyla zodpovězena.

Příběh na mě působí nedotaženě a nepropracovaně a chybí mi vysvětlení všech zákonitostí. Jak kdyby autorku ke konci psaní přestalo bavit. Přitom vše má opravdu velký potenciál a napětí se ke konci dalo krájet. Možná tyto věci budou vysvětleny v dalších dílech, ale nejsem si jistá, zda se mi První konec líbil dost na to, abych se do jejich čtení pustila. 
69%

12 komentářů:

 1. Super recenze ! Vlastně se vším musím souhlasit, i když mě se knížka asi mnohem víc trefila do nálady :D Což má za následek, že objektivně s tebou ve všem souhlasím, ale neobjektivně mi ty věci asi úplně nevadily :D Ten konec byl vážně jedno velký WTF a taky nemůžu říct, že by to na mě mělo efekt "musím si přečíst druhý díl". No uvidíme.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc! :) Dovedu si představit, že kdybych knihu četla v jiném období, než v tom hektickém předvánočním, tak se mi taky asi víc sedne :D Ale zase chybělo jí to něco, co měl třeba Dvůr, po jehož přečtení jsem okamžitě začala shánět druhý díl v angličtině :D Ale určitě je to neskutečně zajímavé a doufám, že podobných knih ještě pár vyjde :) A třeba i lépe zpracovaných.

   Vymazat
 2. Akorát knihu čtu a musím přiznat, že jsem z ní lehce zmatená. Budu skoro v polovině a dost věcí mi nějak nedává smysl. Třeba se to ale ještě do konce knihy objasní. Na ten závěr jsem tedy opravdu zvědavá a snad nebudu zas tak moc zklamaná. No uvidím :D
  Každopádně super recenze, docela jsi mě nahlodala s tím koncem :D tak jdu zase číst ať se k tomu konci co nejdříve dopracuji :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc zvědavá na tvou recenzi! :) Já mám ráda, když i v rámci trilogie dává ta kniha nějaký smysl jako samostatná jednotka a tady mi to přišlo, že je to v podstatě dost takový úvod do dalších dílů :D Ale jsem vážně zvědavá, co na to řekneš ty.

   Vymazat
 3. Já se pořád nemůžu nabažit krásné obálky! :) Kniha vypadá zajímavě, třeba se k ní někdy dostanu.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak jsem ti psala, zrovna ji z knihovny mam a planuju ji brzo, takze se urcite ozvu. Ja jsem prave taky hodne nadsena tou myslenkou a bude me dost mrzet, kdyz to bude vic pro deti, s blbymi dialogy navic.. Kazdopadne jsem na tk zvedava :) A recenze je super.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu čekat :) Fakt se těším, až to probereme a radši už k ději nebudu nic dodávat, dokud to nepřečteš :D Děkuji <3

   Vymazat
 5. Nápad je to opravdu zajímavý... Každopádně číst dokola tragické končení lásky, to by mi drásalo srdce. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to v praxi neni tak srdceryvné jak to zní :D

   Vymazat
 6. Na tuhle knihu jsem hodněkrát koukala v knihkupectví a stále jsem si nebyla jistá, jestli jí mám vzít nebo ne. Příště jí vezmu, vypadá to zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
 7. Skvělá recenze :) První konec jsem taky četla, a vyvolal ve mě podobné závěry jako máš ty... ale jako odpočinková kniha byla dobrá :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář!