Všemi dary obdarovaná - M. R. Carey | recenze

17:49 Ivcca 10 Comments


Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka, slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který děti hlídá jako dráb, Melanie nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou. Ale bez nich to nejspíš nejde, když je základna obklopená zpustošenou krajinou, v níž stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci — kanibalská monstra, která při honu za lidským masem nic nezastaví. Když je základna napadena, podaří se Melanii, slečně Justineauové, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy uchránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila?

Představte si, že jste malá desetiletá holčička a pomalu přicházíte na kloub tajemství tak velkému a strašnému, že změní celý váš život. Melanie rozhodně nemá tak pěkný život, jako postavy z příběhů a pohádek, které slýchává ve škole. Ale i tak je celkem spokojená. Má spoustu kamarádů v okolních celách a pak paní učitelku Justineauovou, kterou zbožně obdivuje. Každý den je stejný jako předchozí - pobyt v cele, výuka, návrat na celu. Jenže jednou se stane něco, díky čemu zjistí, že nic z toho, co si o světě a o sobě samé myslela, není pravda.

A pak jako Pandora, otevřít velkou skříňku světa a nebát se, nestarat se, jestli to, co je uvnitř, je dobré, nebo zlé. Protože je to obojí. Všechno je vždycky obojí. Ale musíte tu skříňku nejdřív otevřít, abyste to zjistili.
Ráda se od knih nechávám překvapit a tento postapokalyptický thriller jsem si vybrala, aniž bych tušila, co přesně mě na jeho stránkách čeká. A to, co přišlo, mi skoro vyrazilo dech. Pár postapokalyptických příběhů už jsem přečetla a nebudeme si nic nalhávat, málokdy nás v tomto žánru něco opravdu překvapí. I když mě oživlé mrtvolky vážně baví, je s obdivem, že s nimi mám zatím zkušenost jen ze seriálů a filmů. Tím samozřejmě nechci říct, že bych nějakého polorozpadlého kamaráda ráda potkala v realitě - na stránkách knihy to bude dostačující. Takže když mi během čtení došlo, že těch zombíků na stránkách Všemi dary obdarované potkám víc než dost, začínala jsem se opravdu těšit.

Příběh prožíváte společně s pěti hlavními postavami. Paní učitelka Justineauová, která si na jednu stranu zachovala spoustu lidskosti a ideálů, ale na stranu druhou občas svými extrémně stupidními nápady dostává do nebezpečí všechny ve svém okolí. Pak je tu seržant Parks, který mě ze všech postav bavil nejvíc. Pod maskou bezcitného vojáka se ve skutečnosti skrývá svědomitý a zásadový muž, který se nenechá ovládat city nebo rozmary a kterého byste v případě podobné apokalypsy hrdě následovali naprosto kamkoliv. A pak je tu doktorka Caldwellová, hnaná čirým zápalem pro svou práci a potřebou zjistit, co je zač ten zákeřný virus, který sužuje planetu. Pro zjištění je schopna obětovat naprosto cokoliv. Dále je tu samozřejmě Melanie a pětici uzavírá mladý a nepříliš zkušený vojín Gallagher.

Po lehkém zahřívacím začátku přichází zvrat a celý zbytek příběhu je tak svižný, že můžete zapomenout na nějaká hluchá místa. Autor se se čtenáři nemazlí a pokud se vám zdál podrobný popis vyjímání mozku z hlavy v úvodních pasážích knihy nechutný, byla to v porovnání s tím, co přijde, jen procházka růžovým sadem. Ano, některé věci na mě byly prostě moc. I když byste od zombie thrilleru čekali potoky krve a tlejícího masa, spočívá paradoxně ona nechutnost v mnohem prostějších věcech. Slabší povahy proto možná sem tam přeskočí nějaký odstavec, dokud se děj zase nevrátí do relativně normálních kolejí. To celé však zároveň dodává děsivé atmosféře na autentičnosti.

Všemi dary obdarovaná není jen povrchním zombie trhákem, co této knize skutečně dodává sílu jsou všechny drobnosti a detaily na pozadí. Malé lži hlavních hrdinů, které vyústí v tragédie s obrovskými následky. Rozporuplnost tiché tolerance zločinů páchaných na jednotlivcích omlouvaných dobrem pro společnost. Polarita názorů a hodnot jednotlivých postav zajímavě zrcadlící obraz společnosti. A takto bych mohla pokračovat ještě dlouho. Knihu dočtete a až teprve tehdy si začnete uvědomovat všechny tyto malé detaily, jimiž jste okouzleni, ale zároveň zaskočeni a nemůžete se smířit s tím, že je příběh už u konce a že vás nečeká další kapitola. A přesně takové knihy mám ráda, knihy akční, s příběhem, který má ten správný spád, ale zároveň s dostatečnou hloubkou a realistickými hlavními postavami. Ve výsledku je pro mě tato kniha velkým překvapením a její čtení je neskutečným zážitkem. Autor se také bravurně popral s koncem, který je už pouhou brilantní tečkou za už tak zdařilým příběhem.
90%

10 komentářů:

 1. Taky jsem na knihu narazila, ale odradilo me to. v posledni dobe takova temata nezvladam, ani knizne ani filmove. Moc dobre se mi pak nespi :-D Muj mozek mi z toho potom vytvari zajimave veci :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím říct, že to se mi taky občas stává :D Ale ta kniha není nijak děsivá, jen občas je to trochu nechutné.

   Vymazat
 2. Vypadá to opravdu zajímavě. Začnu se nejspíš o knihu zajímat aktivněji než doposud. Pěkně napsaný článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) A knihu určitě doporučuji k přečtení.

   Vymazat
 3. Tahle knížka na mě kouká ze všech stran a já se už moc těším, až si ji přečtu :) Skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědavá, jak se Ti bude líbit :) Snad nezklame. Děkuji moc!

   Vymazat
 4. Já jsem si původně tuto knihu snad ani nechtěla přečíst - postapokalyptika a zombie mě nikdy pořádně nelákaly - ať už v knihách, filmech či seriálech. Nicméně už jsem o této knize slyšela tolik, že si ji snad doopravdy přečtu. Tvoje recenze určitě posunula jazýček vah na dobrou stranu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Psychologie postav je tam opravdu zajímavá a zombie apokalypsa pro mě byla jen třešničkou na dortu :D Myslím, že za zkoušku to určitě stojí!

   Vymazat
 5. Skvela recenze. Nebyla jsem si jista, Lucka z Martinusu rikala, ze z toho byla rozpacita, u Kati vim, ze se ji to libilo a cekam na recenzi a tvuj kladny ohlas me presvedcuje, ze si ji opravdu chci precist :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! :) My jsme z toho s Kačkou byly obě nadšené :D Šla jsem do toho opravdu s nulovými očekáváními a výsledek byl až překvapivě dobrý.

   Vymazat

Děkuji za každý komentář!