Abeceda knihomola #B

18:08 Ivcca 13 Comments


Tři asociace týkající se knih a literatury.
2. týden - B

Další týden a s ním druhý díl projektu a tři asociace začínající na písmeno B. Autorkami projektu jsou Marky a Kristý.

Brown
Dan  Brown, to je jméno, které zná nejen každý čtenář, ale i široká (čti neknihomolská) veřejnost. Rozhodně pomohl zpopularizovat čtení a na své knihy nalákal nejednoho "nečtenáře". Já od něj četla Da Vinciho kód a Andělé a démoni. Obě knihy se mi do rukou dostaly v krásné ilustrované verzi doplněné o fotky míst a artefaktů, o kterých byla v ději řeč. Byl to skvělý čtenářský zážitek a já na Brownovy příběhy moc ráda vzpomínám. Hlavní hrdina Robert Langdon je bezesporu sympaťák, bohužel jsou ale příběhy s ním tak trochu jako přes kopírák. Dvakrát mě to bavilo, ale potřetí už se asi neodhodlám. Pokud jste s ním ještě neměli tu čest - není na co čekat! Filmové adaptace mohu také vřele doporučit.

Blogování
Bylo by asi divné, kdyby tu tato asociace chyběla. Člověk se nestačí divit, jak mu může tak triviální rozhodnutí, jako "založím si blog", změnit život. O tom jsem se tu ale rozpovídala už mnohokrát, takže dneska výhody tohoto rozhodnutí rozebírat nebudu. Jedno je ale jisté, psaní se stalo nedílnou součástí mého života a je to něco, co mě naplňuje a posouvá dál. A já doufám, že mi to vydrží ještě hodně dlouho.

Bar
Tohle je hodně volná asociace, ale musím ji zmínit! Vyvstala mi na mysli scéna z jedné knihy - mám pocit, že to bylo Losing it - dívka je večer v baru a po cestě na záchod narazí na neuvěřitelně přitažlivého muže, sedícího osaměle u stolu a zrovna pročítajícího pasáže ze Shakespeara. To je pravděpodobné asi tak, jako že mě do školy přijede vyzvednout babička na růžovém jednorožci. A tím se dostávám k hlavní myšlence téhle asociace - proč to občas spisovatelé tak přehánějí? Takže jednou pro vždy si to ujasníme - ne, dokonalí modroocí černovlasí chlapi neexistují, ne, rozhodně nejsi nejkrásnější zrovna po ránu nenamalovaná a s dreadama na hlavě a ne, pokud jsi tichá nevýrazná myška, už tuplem si tě nevšimne nejkrásnější kluk z celého širého okolí. Rozumíme si?

Už vám někdo řekl, že po ránu jste nekrásnější?
Mě teda ne a přitom podle knih je taková každá druhá - moje ego pláče!
I.

13 komentářů:

 1. S těma neexistujícíma modrookýma černovlasýma chlapama musím nesouhlasit, existujou :) Jen tu dokonalost většinou kazí fakt, že už jsou zadaní :D Tak jsem si holt našla dokonalýho hnědookýho, kterýmu se nejvíc líbím po ránu (a nejhorší část na tom je, že fakt nelže a tváří se na mě ošklivě, když na sebe jdu nanýst třeba i nepatrnou vrstvu řasenky :D). Od Browna jsem nic nečetla, ale mamka ho má hodně ráda, takže ho někdy budu muset zkusit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šťastná to žena :D A Dana Browna určitě zkus! :) Zajímavá zkušenost.

   Vymazat
 2. Od Browna som čítala Anjelov a démonov, Stratený symbol a Inferno. Anjeli a démoni boli jeden čas mojou obľúbenou knihou, prečítala som ich asi trikrát, Stratený symbol tiež asi dvakrát. Myslela som si, že Dan Brown je super a považovala som ho za obľúbeného autora, no potom som prešla na inú "ligu" a keď som za tým čítala Inferno, tak to bolo utrpenie a tá kniha sa mi zdala strašne zlá :D To naťahovanie deja, kopa historických informácií a opisov viac ako Tolkienovej prírody, sa mi prestali páčiť. Browna nahradil Silva, Nesbo, Tolkien a Shakespeare :D
  Tak ja neviem ako ostatní, ale ráno viem ledva otvoriť oči, ktoré mám opuchnuté, lebo tá jedna kapitola, ktorú som chcela dočítať, bola sakra dlhá, takže :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Inferno jsem slyšela spoustu kritiky, takže jsem nad jeho přečtením vůbec neuvažovala. Je pravda, že v době, když jsem jeho díla četla, mé nároky nebyly nijak vysoké. Takže kdo ví, jak by se mi jeho knihy líbily dnes, když už mám s čím srovnávat :)

   Vymazat
 3. S Danem Brownem a stylem jeho psaní naprosto souhlasím - přečetla jsem všechny jeho knihy a poslední, čili Inferno pro mne bylo neskutečným zklamáním. Robert Langdon se tak trochu mění v Jamese Bonda a autor se nám snaží nabulíkovat, že přežije opravdu všechno.

  A poslední asociace mě nejvíc rozesmála a bezpochyby také souhlasím. Občas autoři HODNĚ přestřelí :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě díky tobě jsem se do Inferna vůbec nehrnula :D A evidentně jsem neprohloupila.

   Vymazat
 4. S blogováním samozřejmě musím souhlasit :) Vím, co všechno máš na mysli, samozřejmě už bylo vše mnohokrát řečeno, ale to nevadí :)
  Od Browna mám ráda knihy, které vůbec nesouvisí s Langdonem. Digitální pevnost je geniální a Pavučina lží se mi také dost líbila :)
  S tím přeháněním jsi mi to úplně vzala z úst :D Jako potkat v baru nádherného chlapa, co čte....to asi těžko... :D
  A po ránu vážně nejsem v nejlepší kondici vyrazit na soutěž krásy :D A to mi nemůže tvrdit vůbec nikdo když mi to tvrdí, tak je to sice hrozně milé a romantické, ale není to pravda :D
  Parádní asociace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda, je potřeba to jednou za čas připomenout :) Od Browna jsem zase nečetla nic, kde byl Langdon nevystupoval. Možná bych to ještě měla zkusit, pokud se ti tak líbily. A ta scéna s barem mě vážně rozesmála :D Pamatuji si jak jsem to četla a úplně z toho šílela "To snad nemyslíš vážně?!" :D
   Děkuji :)

   Vymazat
 5. Tak ja som od Browna nečítala žiadnu knihu a ani to nemám v pláne. A s blogovaním súhlasím- zmení to život a prajem ti, aby ti to dlho vydržalo...a dúfam, že aj mne :D Inak tie posledné tvoje slová sú super- musela som sa pousmiať. Ja teda ráno vyzerám ako strašidlo(a po celý deň sa to veľmi nezmení :D ) a tiež sa čudujem, keď hlavné hrdinky, či už v knihách alebo aj vo filmoch(tam sú už dokonca hneď po zobudení krásne nalíčené :D ) sú krásne ako obrázok. Možno to tak je, čoby nie, ale aby každá jedna...až taký naivný predsa nie sme :) A to sa knihy snažia priblížiť k realite....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji a i Tobě přeji, ať Ti to dlouho vydrží a pořád Tě to hlavně baví :)
   Ještě k té nereálnosti knih - ani nevíš, jak by mě nadchlo, kdyby jí naopak řekl "no ty máš teda ránu", hned by mi ta kniha byla sympatičtější! Takhle mě to jen frustruje :D

   Vymazat
 6. S tím blogováním a změnou života souhlasím :) najednou cítíš nějaký smysl toho, co děláš :) fajn pocit, fajn článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že to vnímáš stejně :) Děkuji moc.

   Vymazat
 7. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář!